JavaScript Menu Powered by Milonic

 

JavaScript Menu Powered by Milonic
Haberler


İşyerlerinde Yangınların Çıkış Sebebi ve Alınması Gereken Tedbir

Bu Haber 4288 defa okundu.
Arkadaþa Gönder

İşyerlerinde meydana gelen yangınların çıkış sebeplerini konu alan toplantı, Gaziantep Sanayi Odası (GSO) ev sahipliğinde gerçekleştirildi.

GSO'dan yapılan açıklamaya göre, Vali Erdal Ata'nın başkanlığında sanayicilerin de katılımıyla yapılan toplantıda, Gaziantep Valiliği Yangın ve Sanayi Kazalarını Tespit ve Önleme Komisyonu tarafından hazırlanan rapor ile taslak eylem planının sunumu yapıldı, alınması gereken önlem ve tedbirler görüşüldü.

Vali Ata, açıklamasında, OSB'deki kuruluşların büyük bölümünün halı, iplik ürettiğine, bu ürünlerin yangına karşı çok hassas olduğuna işaret ederek, bu konuda herkesin duyarlı olmasını istedi.

Gaziantep'te görev yaptığı 3 yıl içinde 3-4 büyük yangın çıktığını anımsatan Ata, şunları kaydetti:

 "Bunlarda can kaybı olanlar oldu, ama son yangıda Allah'a şükür olmadı. Bunun bize ders olması gerekir. Hem belediye, hem OSB ve diğer kurum kuruluşlar olarak eksiklerimizi gördük. Bunu düzeltmek için çaba sarf edeceğiz. Bizler kadar sanayicilere de önemli görevler düşüyor. Yatırımların çok cüzi bölümünü yangını önleme yönünde harcadıkları takdirde bu büyük felaketlerin hemen hemen hiç yaşanmayacağını çok rahatlıkla söyleyebilirim. Biz de üzerimize ne düşüyorsa yapacağız."

Milletvekili Nejat Koçer de bu konuda kendilerine düşen bir görev varsa Ankara nezdinde bunu takip edeceklerini belirtti.

Koçer, şu ifadelere yer verdi:

"Yatırıma üretime ihracata ne kadar önem veriyorsak aslında yaptığımız yatırımlara da ondan daha fazla değer vermek zorundayız. Bunlar bizim el emeğimiz göz nurumuz, yıllarca çalıştığımız ve kazandığımız paralarla ortaya çıktı. En azından geçmişte hatalar varsa da gelecekte olmaması için çaba göstermek durumundayız."

Milletvekili Halil Mazıcıoğlu da OSB'de halı fabrikasında yangın çıktığı sırada PETKİM Genel Müdürünü arayarak yardım istediğini, bunun üzerine oradan gelen ekibin OSB'yi dolaşarak bir rapor hazırladığını bildirdi.

Mazıcıoğlu, "Raporu, Sayın Fatma Şahin'e gönderdiğimizde 'hemen bunun toplantısını yapacağız' dedi. PETKİM de her konuda desteğe hazır. Allah kimseye yangın ve diğer felaketleri yaşatmasın" ifadesinde bulundu.

Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin ise şehrin yaşam kalitesini ve vatandaş memnuniyetini artırmak için çalıştıklarını vurguladı.

Gaziantep OSB'de en son meydana gelen yangını anlatırken, "Gözümün önünde koca bir fabrikanın nasıl yok olduğunu gördükten sonra bir hafta uyuyamadım. En büyük tesellimiz can kaybı olmamasıydı" diyen Şahin, bu yangın çıkmadan önce itfaiye teşkilatına ilişkin aldıkları kararlar olduğunu bildirdi.

İtfaiye teşkilatının gençleştirileceğini, teknolojik yapıyı kuracaklarını, makine teçhizat kapasitesini artıracaklarını kaydeden Şahin, "Büyükşehir belediyesi olarak hemen 5 araç alma talimatı verdik. İnsan yönetimini, makine teçhizat, teknolojiyi kullanma ve koordinasyon… Bu altyapıyı iyi şekilde oluşturacağız. Sayın Valimize teşekkür ederim. Hemen onun başkanlığında komisyon kuruldu. Kim ne yapacaksa, bir eylem planı oluşturulacak" değerlendirmesinde bulundu.

GSO Yönetim Kurulu Başkanı Adil Konukoğlu da son yaşadıkları yangınlarda Gaziantep'in itfaiye ihtiyacı olduğunu gördüklerini belirterek, şunları kaydetti:

"Birinci önlem olarak, her zaman şirketlerin kendilerinin alması gerektiği konusunda hiç şüphemiz yok. Yaptığımız inşaattan, çekme mesafelerimizden tutun da her türlü konuya çok titizlikle dikkat etmemiz gerektiğini yaşadığımız son olaylarda net şekilde görüyoruz. Bütün sanayicilerimizden ricam; çekme sınırlarına uyalım. Burada yapılacak herhangi bir yanlış ileride telafi edilemeyecek şekle dönüşüyor. İtfaiye araçlarının çok rahatlıkla binaların etrafında hareket edebilmesi gerekir."

OSB Başkanı Cahit Nakıboğlu da "Bizim gerek şehrimiz gerek OSB'miz, etrafımızdaki tüm vilayetlerden gerek araç gereç gerekse eleman olarak çok daha yeterli. Ama eksiğimiz yok mu, var" ifadesinde bulundu.

Nakıboğlu, OSB'de 12 itfaiye aracı bulunduğunu, şimdi üç ayrı yerde itfaiye merkezi kuracaklarını da bildirdi.

Gaziantep İtfaiye Daire Başkanı Cafer Yılmaz ise toplantıda, Gaziantep Valiliği Yangın ve Sanayi Kazalarını Tespit ve Önleme Komisyonu'nun raporuna ilişkin sunum yaptı.

Firmalara yönelik önerilerini, "acil durum planı hazırlanmalı, ekiplere sürekli eğitim verilmeli, yangınlara mücadele ekipmanları ve vaziyet planlarını huzur bulundurmalı, söndürme ekipleri oluşturulmalı, binaların yangından korunması hakkında yönetmelik hükümlerine tam riayet edilmeli" olarak sıralayan Yılmaz, taslak eylem planını anlattı. - Gaziantep


Defa Okundu.
Arkadaşıma Gönder
4288 Defa Okundu
Yorumlar (Yorumlarını ekle)

Online Destek

Online destek hattımıza bağlanarak bizlerle iletişim kurabilirsiniz..

Katalog İndir

Kataloğumuzu pdf formatında indirebilir ürünlerimizi detaylı olarak inceleyebilirsiniz

Servis

Firmamız tarafından satış ve dolumları yapılan yangın söndürme cihazlarına...

 
KATEGORİLER
Yangın Söndürme
Yangın Dolapları
Köpüklü Söndürme
Yangın Algılama
Yangın Ekipmanları
Uyarıcı Malzemeler
KATEGORİLER
Acil Aydınlatma
Davlumbaz Söndürme
Gazlı Söndürme
Yönlendirme Levhaları
İtfaiye Malzemeleri
Söndürücü Kullanımı
KATEGORİLER
Aksesuarlar
Tatbikatlarımız
Eğitimlerimiz
Belgelerimiz
Sanal Yangın Söndürünüz
Haberler
KATEGORİLER
Yangın Söndürme
Yangın Dolapları
Köpüklü Söndürme
Yangın Algılama
Yangın Ekipmanları
Uyarıcı Malzemeler